Ofidiofobia i arachnofobia - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Każdy człowiek na świecie się czegoś boi. Czasami strach jest na tyle wielki, że przeradza się w fobię. Może ona dotyczyć niemal każdej rzeczy na tym świecie, są ludzie, którzy boją się klaunów, balonów, wysokości czy burzy a są tacy, u których ogromny niepokój wzbudzają pewne grupy zwierząt. Do najbardziej popularnych fobii wchodzących w skład zoofobii są: ofidiofobia, czyli lęk przed wężami oraz arachnofobia, czyli lęk przed pająkami. Nawet ludzie, którzy nie doświadczyli tych fobii, w większości przypadków przyznają, że zwierzęta te co najmniej budzą w nich niepokój, oczywiście są śmiałkowie, którzy decydują się nawet na hodowle tych stoworzeń, jednak zazwyczaj stanowią odosobnione przypadki, zwierzęta te nie należą do ulubionych pupili ludzi.

Na terenie Europy, a tym bardziej na terenie Polski, jest bardzo mało węży i pająków, które mogłyby stanowić realne zagrożenie dla człowieka. Mimo to wiele osób patrząc na przedstawiciela, któregoś z gatunków czuje odrazę bądź lęk, który niekiedy może przerodzić się w fobię uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Istnieje wiele przeprowadzonych badań, które miały ustalić to, czy lęk przed pająkami i wężami jest wrodzony, czy może zyskujemy go przez doświadczenie bądź modelowanie. W badaniach tych uczestniczyły przede wszystkim osoby dorosłe oraz dzieci, co zmniejszało ich efektywność, ostatecznie nie udało się potwierdzić tezy.

Niemieccy oraz szwedzcy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który nie jednoznacznie, ale jednak sugeruje, że lęk ten jest cechą wrodzoną. Ich zdaniem dzisiejsi ludzie odziedziczyli go po swoich przodkach, którzy na co dzień koegzystowali z tymi zwierzętami, a było to około 40-60 milionów lat temu. Badacze z Instytutu Maxa Plancka przeprowadzili eksperyment, w którym pokazywali małym dzieciom (nie młodszym niż 6-miesięcznym), różne obrazki. Dzieci na widok tych przyjemnych, czyli na przykład kwiatów cieszyły się, uśmiechały lub nie reagowały, gdy obrazek przedstawiał pająka lub węża, ich ciała reagowały samoistnie. Źrenice się rozszerzały mimo warunków stałego oświetlenia, co dowodzi, że został aktywowany system noradrenergiczny, który odpowiada za reakcje stresowe.

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów