Strach przed lataniem - uzasadniony, czy nie?

Ludzie od zarania dziejów chcieli latać. Podniebne wojaże były czymś tak odległym i nieosiągalnym, iż stanowiły źródło powszechnych mitów. W starożytności ptakom przypisywano boskie atrybuty, uważano je za zwierzęta niezwykłe i obdarzone wyjątkowymi zdolnościami.

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku utalentowani bracia Wright skonstruowali pierwszy samolot spalinowy, który pozwalał na kilkunastosekundowy lot maszyną. Zanim jednak to się udało, musiało minąć wiele lat, by lot mógł być uważany za stosunkowo bezpieczny. Już wówczas gapie z jednoczesnym niedowierzaniem i przerażeniem zerkali na skomplikowaną pracę konstruktorów. To wówczas pojawiły się pierwsze wątpliwości co do bezpieczeństwa latania wśród osób postronnych.

Wówczas samoloty były, w porównaniu z dzisiejszymi technologiami, niezwykle prymitywne. Nie może zatem dziwić to, że "latająca maszyna śmierci" nie wszystkim obserwatorom musiała się podobać. Dziś również boimy się latać - jednak z diametralnie innych powodów, niż przed stu laty. Współczesne samoloty są nowoczesne i bezpieczne, o czym świadczy bardzo niewielka liczba wypadków lotniczych, w kontekście wykorzystywania wszystkich środków lokomocji. Dlaczego zatem podświadomie boimy się latać? Jak radzić sobie ze strachem przed lataniem, a kiedy możemy mówić o panicznym lęku, na który nie mamy większego wpływu? Czy jeśli zmagamy się z problemami lękowymi, to już nigdy nie będziemy mogli choć spróbować wsiąść do samolotu? Na te i inne odpowiedzi staramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czym jest strach przed lataniem?

W polskich źródłach naukowych strach przed lataniem określany jest mianem aerofobii. Trzeba jednak zaznaczyć, iż jest to, można powiedzieć, jedna z najcięższych odmian "poczucia strachu", jakie może towarzyszyć ludziom podczas latania, czy nawet samego przebywania w samolocie. Problem dotyczy niewielkiej części populacji, zatem sam w sobie nie jest zbyt powszechny. Czym innym jest jednak dyskomfort, związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa, jakie towarzyszy osobom wsiadającym na podkład samolotu. Aerofobia jest lękiem nieuzasadnionym, podczas którego boimy się rzeczy abstrakcyjnych, np. sameg

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów