Nyktofobia - jak radzić sobie ze strachem?

Fobia to zaburzenie polegająca na pojawieniu się symptomów takich jak: lęk, strach i przerażenie u osoby chorej. Jest to zaburzenie na tle nerwicowym, objawia się przy kontakcie z określonym czynnikiem, w zależności od rodzaju zaburzenia może to być m.in. kontakt z pająkiem (arachnofobia), lęk wysokości (akrofobia) czy strach przed ciemnością (Nyktofobia). Osoby cierpiące na to zaburzenie za wszelką cenę starają się unikać przedmiotu swoich lęków, może to prowadzić do wycofania się, zaburzeń związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ciągłego strasu i strachu - czego konsekwencją mogą być problemy zdrowotne, zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Nieleczona fobia często staje się przyczyną nerwicy i depresji. Szacuje się, że z jej powodu cierpi 1-2% populacji, a aż 9% przynajmniej raz w życiu doświadczyła ataku lęku.

Strach przed ciemnością - czym jest?

Nyktofobia to statystycznie często występujące zaburzenie - niestety równie często jest bagatelizowane. Osoby cierpiące, wstydzą się mówić o swoim problemie, starają się żyć normalnie, unikając problemu. Niestety w wielu przypadkach, szczególnie gdy strach jest nasilony, symptomy choroby uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jednym z objawów nyktofobii jest lęk antycypacyjny - czyli odczuwanie strachu (lęku) jeszcze przed pojawieniem się sytuacji stresowej. Dla niektórych chorych, samo pomyślenie o ciemności, działa podobnie co realna styczność z tą sytuacją. Kontakt z ciemnością np. przebywanie w ciemnym pomieszczeniu aktywuje fobię - pojawia się nieuzasadniony, wręcz paraliżujący lęk.

Zaburzenie to wymaga postawienia diagnozy. Głównie ze względu na to, że strach przed ciemnością jest częściowo uzasadniony. Wyjaśnia to ewolucja, polegająca na przystosowaniu się organizmu do określonych warunków, w przypadku człowieka, noc to część doby szczególnie niebezpieczna. Nasi przodkowie, po zachodzie słońca, musieli zmagać się z ograniczoną widocznością, silnymi wahaniami temperatur czy atakami drapieżników - można więc powiedzieć, że obawy przed przebywaniem w mroku są częściowo zapisane w naszych genach.

Większość ludzi boi się ciemności w dzieciństwie. Dzi

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów