Cierpisz na lęk przed burzą? Jeśli tak, ten poradnik jest dla Ciebie.

Astrapofobia zwana również keraunofobią, astrafobią oraz brontofobią to jedna z fobii specyficznych, w której lęk wzbudza burza, a także powiązane z nią zjawiska np. grzmoty, czy pioruny. Fobia ta często utrudnia pacjentom życie. W poniższym artykule przyjrzymy się m.in. przyczynom, objawom, a także sposobom leczenia astrapofobii.

1. Czym tak naprawdę jest burza?

Jest to zjawisko występujące w atmosferze, w którym dochodzi do wyładowań elektrycznych. Według Pani Katarzyny Grabowskiej, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego główną przyczyną powstawania burzy jest zwiększenie w powietrzu jonów dodatnich, a także nieoczekiwane skoki ciśnienia. To właśnie ciśnienie nieustannie się zmienia zarówno podczas burzy, przed nią, jak i po niej. Przez to organizm ludzi może źle się czuć. Przebywanie na zewnątrz podczas burzy może prowadzić do śmiertelnego zagrożenia, zwłaszcza jeśli osoby znajdują się w lesie, w wodzie, przy drzewach, czy na wzniesieniach. Przezornością powinny wykazać się również osoby, które przebywają niedaleko instalacji elektrycznych ze względu na to, że wadliwe instalacje mogą przewodzić ładunki elektryczne, które powstają podczas burzy. Zachowanie ostrożności przed burzą jest jak najbardziej sensownym działaniem. Nie ma jednak powodów do irracjonalnych lęków przed nią. Osoby, które zachowują zasady bezpieczeństwa podczas tego zjawiska atmosferycznego nie są narażone na większe niebezpieczeństwo.

2. Czym jest astrapofobia?

Słowo astrapofobia pochodzi od dwóch greckich słów, do których należą: astrape - błyskawica, a także phobos oznaczającego strach. Warto wiedzieć, że fobie specyficzne, do jakich należy astrapofobia uznaje się za zaburzenia nerwicowe. U pacjenta cierpiącego na tę dolegliwość pojawia się lęk, który związany jest z jedną dokładnie określoną sytuacją, bądź czynnikiem, w tym wypadku - burzą.

Z kłopotem astrapofobii borykają się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Na podstawie badań przeprowadzonych na początku XXI wieku w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że astrapofobia u osób najmłodszych może być jedną z trzech najczęściej występujących fobii.

3. Jakie są przyczyny astrapofobii?

Warto wiedzieć, że oba

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów