Metody leczenia fobii społecznych
W trakcie leczenia chronicznych zaburzeń lęku społecznego głównym ich celem jest zmniejszenie lęku oraz poziomu w jakim pacjent unika sytuacji dla siebie fobicznych. Istotą leczenia jest dodarcie pacjenta do punktu, w którym bodziec lękotwórczym nie powoduje istotnego lęku, stresu oraz zakłóceń jego prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
W leczeniu fobii społecznej stosuje się dwie wskazuje się największą skutecznością metody:
leczenie farmakologiczne,
terapię behawioralno-poznawczą.
Bardzo często specjalista wprowadza obydwie formy leczenia jednocześnie. W trakcie kuracji lekarz monitoruje postępy danego pacjenta oraz zachodzące zmiany w jego myśleniu i zachowaniu.
Na czym polega leczenie fobii społecznej?
Fobia społeczna jest schorzeniem na tle psychicznym, którego leczenie jest procesem wymagającym czasu oraz dobrania odpowiednich metod pracy z danym pacjentem. Jak wcześniej wspomniano głównymi kierunkami leczenia socjofobii jest psychoterapia, a także stosowanie przepisanych przez lekarza leków. Wdrążenie leczenia na tych dwóch poziomach oznacza iż w leczenie jednego pacjenta musi zostać zaangażowany więcej niż jeden specjalista. Potrzebna jest współpraca psychologa, psychoterapeuty oraz psychiatry. To właśnie psychiatra zajmuje się doborem środków leczniczych. Zdarzają się, w których pacjent cierpiący na fobię społeczną dodatkowo zmaga się z specyficznymi objawami, takimi jak np. jąkanie. W takiej sytuacji pacjent powinien zostać objęty także leczeniem pomocniczym, np. w przypadku wspomnianego jąkania; terapią logopedyczną. Każde schorzenie współistniejące z socjofobią u danego pacjenta powinno być brane pod uwagę oraz odpowiednio leczone. Leczenie farmakologiczne wymaga długoterminowej i nadzorowanej opieki lekarza psychiatry nad pacjentem. Nie istnieją leki dostępne bez recepty lekarza, które są wykazują udokumentowaną skuteczność w leczeniu fobii społecznej.
Cały proces leczenia można podzielić na dwa rodzaje:
1. Leczenie doraźne: W leczeniu doraźnym stosuje się leki anksjolityczne, których zadaniem jest zmnie