Lęk wysokości - czy da się przezwyciężyć akrofobię?

Granica między zwykłym strachem, a silnym lękiem jest bardzo płynna. Irracjonalne obawy i strach przed konkretną czynnością lub sytuacją są trudne do zrozumienia dla osoby, która nigdy go nie doświadczyła. Lęki i fobie mogą dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku, płci czy doświadczeń życiowych. Silne uczucie paniki przed danym czynnikiem jest zakorzenione w podświadomości.

Jego nasilenie doprowadza do przejęcia kontroli nad życiem i unikaniem sytuacji, które go wywołują. Duży odsetek osób, które doświadczają panicznego lęku, bardzo często nie zdają sobie sprawy z wagi i potęgi zagrożenia. Paraliż, niemożność złapania oddechu, czarne myśli oraz kołatanie serca są odczuciami, które dodatkowo potęgują strach. Zaawansowana i utrudniająca funkcjonowanie fobia wymaga konsultacji z lekarzem, który może postawić diagnozę i przeprowadzić terapię, której efektem jest przywrócenie dawnego komfortu życia. Wiele osób nie decyduje się na ten krok, z uwagi na krytykę społeczeństwa i uczuciem wstydu przed wizytą u specjalisty. Jedną z popularniejszych fobii jest akrofobia, czyli lęk wysokości. Czym objawia się to zaburzenie? Jak pomóc sobie w codziennym funkcjonowaniu? Czy można ją wyleczyć?

Lęk i fobia - czym się charakteryzują?

Specjaliści określają fobie stanem, w którym strach i obawa doprowadzają do psychicznego i fizycznego paraliżu. Irracjonalne zachowanie osoby zaburzonej jest często widoczne oraz niezrozumiałe dla innych osób. Fobia może powstać na skutek traumatycznych przeżyć, które są powiązane z czynnikiem, który doprowadza do pojawienia się ataku paniki, na przykład lęk przed głębokością może być spowodowany topieniem się w przeszłości, do posiadania lęku wysokości może przyczynić się groźny upadek. Czynnikiem wywołującym odczucie lęku mogą być sytuacje, przedmioty lub zwierzęta. W medycynie wyróżnia się wiele fobii: lęk przed pająkami, ciemnością, krwią, chorobami. Jednym z częściej występujących, według badań u co dwudziestej osoby, jest właśnie akrofobia, czyli lęk wysokości. 

Osoby dotknięte fobią często mają świadomość, że odczucie lęku jest irracjonalne i bezpodstawne. Jednak głęboko zakorzenione czynniki, które je wywołują, mimo chęci i starań, nie są możliw

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów