Jak żyć z klaustrofobią?
Czym jest klaustrofobia?
Klaustrofobia to patologiczny lęk przed przebywaniem w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Fobia ta, zaliczana jest do zaburzeń nerwicowych, a statystyki pokazują, że dotyka ona od 7 do 10% ludzkości. Jest ona przeciwieństwem agorafobii - lękiem przed otwartymi przestrzeniami. Ataki klaustrofobii, mogą ujawnić się, nawet w przypadku dużej ilości osób w pomieszczeniu. Nie dotyczy ona bowiem, tylko ciasnych przestrzeni jak winda, pokój, ale także miejsc, z których wyjście jest utrudnione. Do takich miejsc można zaliczyć np. samolot, autobus, czy nawet gabinet lekarza. Klaustrofobia, jest bardzo indywidualną fobią, a jej ataki są uzależnione w dużej mierze, od sposobu myślenia chorej osoby.
Przyczyny klaustrofobii
Dokładna przyczyna klaustrofobii, to zagadka, która nurtuje wielu naukowców od lat. Istnieje jednak, kilka różnych teorii, które mają swoich zwolenników.
Jedną z nich, jest teoria o nabyciu klaustrofobii w momencie narodzin. Według niej, im dłużej dziecko przeciska się przez kanał rodny, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie cierpiało na klaustrofobie.
Grupa behawiorystów natomiast, uważa, że fobie tą, nabywa się obserwując objawy rodziców, będąc jeszcze dzieckiem. Może mieć ona również podstawy w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, takich jak utknięcie w windzie.
Istnieje również grupa osób, które uważają, że każdy człowiek ma klaustrofobię, tylko nie u każdego jest ona tak silna. Teorię tą, przedstawił Zygmunt Freud. Uważał on, że klaustrofobia pojawia się w momencie narodzin dziecka i tak samo jak w przypadku zwolenników pierwszej teorii twierdził, że im trudniejszy był poród, tym większa szansa na ciężkie objawy.
Przyczyny klaustrofobii, mogą mieć całkiem inne podłoża, w zależności od osoby chorej, dlatego tak ciężko jest ją dokładnie zdiagnozować.
Objawy klaustrofobii
Klaustrofobia objawia się w miejscach, które sprzyjają atakom paniki. W przypadku tej fobii, są to głównie ciasne, nieduże pomieszczenia,