Fobie społeczne - wszystko co musisz wiedzieć

Czym jest fobia społeczna 

Fobia społeczna (inaczej nerwica społeczna, zaburzenie lęku społecznego) to zaburzenie lękowe z grupy zaburzeń nerwicowych, objawiające się odczuwaniem lęku w różnych sytuacjach społecznych (w niektórych przypadkach dotyczy to dosłownie każdej sytuacji społecznej). Zaburzenie to może mieć ogromny wpływ na życie chorego, znacząco utrudniając jego funkcjonowanie w społeczeństwie, ograniczając kontakty z innymi ludźmi. Jest to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych, zmaga się z nim około 7-9% społeczeństwa.

Z czym najczęściej mylona jest fobia społeczna

Pomimo tego, że ogólna świadomość społeczeństwa na temat tego zaburzenia nieustannie rośnie, to niestety dalej bardzo często bywa ono niezrozumiane przez ludzi, co może mieć bardzo negatywny wpływ na osoby które się z nim zmagają. O to z czym najczęściej myli się fobię społeczną:

Nieśmiałość - Niestety, jest to nagminnie popełniany przez wielu ludzi błąd. Choć na pierwszy rzut oka osoba z zaburzeniem lęku społecznego może wydawać się po prostu nieśmiała, to różnice są diametralne. Przede wszystkim omawiana fobia społeczna to zaburzenie, podczas gdy nieśmiałość jest po prostu cechą charakteru. Oczywiście bycie nieśmiałym również powoduje pewne problemy oraz komplikacje w sytuacjach społecznych, jednak nie są one aż tak intensywne. Osoba nieśmiała może niekoniecznie będzie odnajdywała się w interakcjach z drugim człowiekiem, jednak nie będzie odczuwała podczas nich strachu, ani bardzo wysokiego poziomu stresu. Nie będzie też aż tak skłonna do unikania kontaktu z drugim człowiekiem. 
Introwersja - Kolejną nierzadko spotykaną pomyłką jest mylenie fobii społecznej z introwertyzmem, czy też introwersją. Podobnie jak w poprzednim przypadku, jest to cecha osobowości, a nie zaburzenie. Introwertycy również mają skłonności do unikania interakcji społecznych, jednak przyczyną takiego zachowania nie jest lęk przed nimi, a potrzeba "naładowania się", Osoby z typem osobowości introwertywnej bowiem czerpią siłę z przebywania w samotności, dlatego potrzebują czasem odpocząć sami ze sobą, w pr

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów