Fobie społeczne - Bodźce lękotwórcze
Bodźce lękotwórcze występujące u osób cierpiących na fobia społeczną
Chory odczuwa lęk w wielu różnych życiowych sytuacjach, zwłaszcza podczas kontaktów międzyludzkich. Dodatkowo uczucie lęku staje się silniejsze gdy taka osoba ma styczność z osobami sobie nieznanymi. Do sytuacji najczęściej wywołujących objawy fobii społecznej, należą między innymi:
- wystąpienia/przemówienia publiczne,
- rozmowy telefoniczne zainicjowane przez chorego,
- publiczne spożywanie posiłków,
- przedstawianie się/rozpoczynanie rozmowy,
- spotkania z osobami płci przeciwnej,
- wykonywanie wszelkich czynności w sytuacjach gdy ktoś jest w pobliżu i może obserwować,
- spotkania i rozmowy z przełożonymi.
W skrajnych przypadkach problemem dla chorego staje się nawet codzienne wyjście do sklepu po zakupu, praca w gronie innych współpracowników, a także rozmowy ze znajomymi sobie osobami.
Niestety liczne badania statystyczne i naukowe wykazują iż osoby z nerwicą społeczną w większości pozostają samotne, nie potrafią prawidłowo zbudować relacji międzyludzkiej oraz partnerskiej. Ponadto wbrew posiadanym zdolnościom, intelektowi oraz swojej wiedzy choremu bardzo ciężko jest zdobyć wykształcenia oraz dobrą pracę. Strach przed oceną innych przejmuje kontrolę. Życie takich osób opiera się na ograniczonych w znacznym stopniu relacjach towarzyskich, społecznych i rodzinnych. Takie osoby często zaczynają korzystać z pomocy społecznej, a niezdolność do znalezienia dobrze płatnej pracy przyczynia się do korzystania przez nich z renty.
Jeżeli osoba cierpiąca na fobię społeczną zdecyduje\odważy się na stworzenie relacji pomiędzy drugim człowiekiem\potencjalnym partnerem przeważnie jest to długi i trudny proces. Choremu o wiele trudniej jest zaufać i otworzyć się przed drugą osobą. Taki związek wymaga wielkich poświęceń i starań obydwu stron.
Samoizolacja, brak dobrej pracy, brak znajomych i bliskich osób często przyczyniają się do powstania u chorego innych zaburzeń na tle psychicznym. Pacjenci cierpiący na fobię społeczną przez samotność często sięgają po różnego rodzaju używki, w tym: papierosy, alkohol, leki oraz narkotyki. Co więcej chory na fobię socjalną częściej wpada w stany depresy