Fobia społeczna - skąd się bierze, jakie są objawy, jak z nią walczyć

Fobia społeczna czy nieśmiałość?

 

Istnieją pewne podobieństwa fobii społecznej i nieśmiałości

Obie grupy opierają się na wzmożonym pobudzeniu autonomicznym w sytuacjach wymagających wchodzenia w interakcję z innymi. Może to być: pocenie się, przyspieszona akcja serca, rumienienie się itp. Osoby z zespół lęku społecznego oraz te zwyczajnie nieśmiałe mają słabiej rozwinięte umiejętności społeczne niż reszta populacji. Zauważyć to można po nadmiernych pauzach w wypowiedziach, braku spójności, problemu z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. Kolejną cechą wspólną jest wyobrażenie bycia negatywnie ocenianym przez otoczenie, co prowadzi do intensywnego unikania sytuacji społecznych. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Różnice między fobią społeczną i nieśmiałością

Osoby nieśmiałe mają podobne problemy społeczne, co osoby z fobią. Odczuwają obawę przed zrobieniem czegoś przed innymi. Większość ludzi przyznaje, że byli nieśmiali na pewnym etapie swojego życia. Wielu z nich uważa się za takich do tej pory. Lęki jaki odczuwają są jednak możliwe do przezwyciężenia. Sytuacja w jakiej się znajdują nie wymaga pomocy specjalistycznej. Objawy mają charakter przejściowy.

Człowiek dotknięty fobią społeczną ma poważne problemy z uczestniczeniem w życiu grupowym. Unika robienia rzeczy dla siebie ważnych, nie potrafi przezwyciężyć lęku pomimo szczerych chęci, co wywołuje wewnętrzne cierpienie. Normalne funkcjonowanie wśród ludzi jest mocno ograniczone. Silny lęk przed odrzuceniem, obawa przed upokorzeniem, zawstydzeniem, byciem negatywnie ocenionym bądź szykanowanym nie pozwala im na wchodzenie w zdrowe interakcje z innymi.

Fobia społeczna dotyczy zaledwie 3-16% populacji. Z nieśmiałością boryka się natomiast aż 40-50%. Osoby z fobią są często ludźmi inteligentnymi, wykształconymi, z dużym potencjałem. Lęki z jakimi się borykają nie pozwalają im jednak na osiągnięcie dużych sukcesów zawodowych, gdyż wiąże się to ściśle z koniecznością nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

Osoby borykające się z fobią są bardziej podatne na depresję. Nieleczone lęki, trwające długi czas mogą doprowadzić do nawyku uciekania od problemów i niepokoju. Zamknięcie się w sobie i potencjalna niemożność poproszenia o pomoc potęgują udrękę. Łatwo można popaść również w nadużywanie alkoholu, leków uspokajaj

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów