Fobia społeczna - objawy i jak sobie z nią poradzić?

Kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy fobii społecznej?

Prawdą jest, że nie ma jednego momentu, w którym powyższa sytuacja może mieć miejsce. Bardzo często pierwsze objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie, zdarza się że maluch, bawiąc się w grupie, zostanie wyśmiany, czy wręcz odtrącony przez większość jej członków. W efekcie pojawia się lęk przed wyśmianiem, ale także odrzuceniem, który wraz z biegiem czasu może się nasilać. Co istotniejsze, często dzieje się tak, że te pierwsze objawy są na tyle delikatne, że dość trudno jest je wychwycić, stąd też sama reakcja może być niewłaściwa. Zdarza się, że opiekun, zamiast wykazać się zrozumieniem i poszukać źródła, na siłę próbuje zachęcić dziecko do zabawy w grupie.

Objawy fobii społecznej mogą się pojawić w każdym wieku, wielu dorosłych je posiada, jednak zupełnie ignoruje. Często wymawiamy się zmęczeniem, bądź też uznajemy, że w pracy mamy na tyle dużo kontaktu z ludźmi, że poza obowiązkami zawodowymi chcemy od nich zwyczajnie odpocząć. Prawdą jest, że właściwe znalezienie źródła problemu ułatwia dalsze działanie. Częstymi objawami związanymi z fobią społeczną są między innymi uczucie duszności, drżenie rąk, a nawet pocenie się czy ucisk w klatce piersiowej. Wraz z upływem czasu te objawy mogą się nasilać, tym samym będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku wszelkiego rodzaju lęków, gdyż w bardzo krótkim czasie mogą się one zmienić w fobie społeczne. Warto pamiętać o sobie, ale również o swoich bliskich, ponieważ często społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z tego, że problem tego typu może dotknąć właściwie każdego.

Objawy fobii społecznej

W ostatnim czasie problem związany z fobiami nasilił się, szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku osób, które zaczęły pracować zdalnie. Kontakt z innymi został ograniczony, ludzie stali się bardziej ograniczeni nawet jeśli chodzi o umiejętność rozmowy. Tym samym bardzo często ucierpiały także kontakty towarzyskie.

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów