Czy fobie społeczną można pokonać? - Wskazówki jak jej zapobiegać

Co należy wiedzieć o fobiach?

Prawie każdy się czegoś boi – zbliżającej się rozmowy o pracę czy zostania samemu po zmroku. Około 7 do 9 procent całego społeczeństwa dręczą irracjonalne obawy, które zakłócają ich codzienne czynności. Nie są szaleni i doskonale wiedzą, że ich obawy są bezpodstawne, ale nie mogą ich kontrolować. Tacy ludzie cierpią na fobie.

Fobie należą do dużej grupy problemów psychicznych zwanych zaburzeniami lękowymi. Należą do nich zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół lęku napadowego i zespół stresu pourazowego. Same fobie dzielą się na następujące trzy typy:

  • Fobie specyficzne;
  • Fobie społeczne (socjofobie);
  • Agorafobie.

Fobie specyficzne, jak sama nazwa wskazuje to lęk przed konkretną sytuacją lub przedmiotem, która może obejmować wszystko, od podróży samolotem po wizytę u dentysty. Tego typu fobie często powiązane są z fobiami społecznymi. Agorafobia z kolei to silny lęk przed poczuciem beznadziejności lub atakiem paniki w miejscu publicznym. Zwykle zaczynają się między 15 a 35 rokiem życia i dotykają trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn, łącznie aż 3 procent populacji cierpi na zaburzenia związane z agorafobią.

Fobia społeczna z kolei polega na strachu osoby z fobią. Strach ten związany jest z byciem obserwowanymi lub studiowanymi przez innych, a także byciu zakłopotanym w miejscu publicznym. Może to być ogólny lęk przed sytuacjami społecznymi, a dokładniej, takimi, jak lęk przed wygłaszaniem przemówień lub uczestnictwem w przedstawieniach (gorączka sceniczna). W rzadkich przypadkach osoby z fobią społeczną mogą nie chcieć korzystać z publicznych toalet, jeść w restauracjach czy podpisywać się przed innymi ludźmi.

Fobia społeczna różni się od nieśmiałości. Osoby nieśmiałe mogą czuć się nieswojo w towarzystwie innych ludzi, ale nie odczuwają dużego niepokoju, nie martwią się z góry i nie unikają sytuacji, które wprawiają je w nieśmiałość. Z drugiej strony osoby z fobią społeczną nie muszą być nieśmiałe – mogą czuć się całkiem komfortowo w obecności innych osób, z wyjątkiem określonych sytuacji. Dla niektórych fobie społeczne stwarzają jedynie drobne niedogodności, dla innych mogą znacząco przeszkadzać w codziennych czynnościach. Nierzadko zdarza się, że osoby z fobi

Zostało jeszcze 86% zawartości tego
artykułu...

pozostała część i inne ciekawe materiały dostępne są dla
posiadaczy Abonamentu Premium.

Abonament kwartalny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

13,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Abonament miesięczny

dostęp do wszystkich tekstów na stronie

19,99 zł / mc

promocja
Subskrybuj

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich materiałów na mojefobie.pl

Dlaczego warto?

  • Pełen dostęp do wszystkich poradników
  • Pełen dostęp do nowych artykułów
  • Pełen dostęp online do wszystkich treści
  • Pełen dostęp do autorskich poradników
  • Pełen dostęp do archiwalnych i aktualnych materiałów